Filtre sú konštruované pre potreby odstránenia jednotlivých kontaminantov z kvapaliny alebo iných nosných médií. My sa zaoberáme hlavne filtráciou kvapalín a ich analýzami. Množstvo a veľkosť zachytených častíc pri prietoku kvapaliny cez filtre nám stanovuje pomocou testu účinnosti filtra.
Filtrácia z hľadiska účinnosti môže byť absolútna a nominálna. Stanovenie tejto účinnosti je dané použitím filtrovaného média, ktoré sa pridáva do nosného média. V praxi sa často používajú častice, ktorých zloženie je stanovené normou.
Nominálna a absolútna hodnota filtrácie

- kvapalina
- vlákno pre test nominálnej hodnoty filtra
- guľôčka pre test absolútnej hodnoty filtra
- filtračné médium (mriežka 70 mikrónov)
Absolútna účinnosť filtra
Absolútna účinnosť filtra predstavuje množstvo zachytených častíc na filtri a udáva sa v %. Pri teste sa používajú častice, ktoré majú veľmi podobný tvar a rozmer (vo väčšine prípadov sú to častice guľovitého alebo tvaru kocky). Ak filter má veľkosť otvoru napr. 5 μ a testovacie častice sú taktiež 5 μ alebo väčšie množstvo častíc zachytených na filtri pri udaní absolútnej hodnoty napr. 98 % je veľmi presné a účinnosť filtra je vysoká. Je len málo pravdepodobné, že cez filter sa dostali častice väčšie ako 5 μ. Túto veličinu nám stanovuje hodnota Beta. Táto hodnota sa udáva na filtri a charakterizuje jeho základnú vlastnosť – filtračnú schopnosť.
Nominálna účinnosť filtra
Nominálna účinnosť filtra predstavuje množstvo zachytených častíc na filtri a udáva sa taktiež v %. Avšak v tomto prípade testovacie častice nemajú taký presný tvar ako pri teste absolútnej účinnosti. Tu sa na testovanie používajú častice tvaru valca kde priemer je 5 μ, ale dĺžka môže byť niekoľko desiatok mikrónov. Táto účinnosť na filtračnom médiu už nie je taká vysoká ako pri absolútnej, lebo pri 98 % nominálnej účinnosti môžu sa dostať cez filter nielen 5 mikrónové častice, ale aj oveľa väčšie. Pri absolútnej prešli len častice 5 mikrónové a nie väčšie.
Nominálna účinnosť filtračného média
Miera účinnosti filtra
V súčasnej dobe sa už vyrábajú filtre, ktoré majú vysokú účinnosť ako nominálnu tak aj absolútnu. Filtre s absolútnou účinnosťou sú oveľa presnejšie, čo sa týka množstva a veľkosti odstránených častíc ako nominálne. Filtre s vysokou absolútnou účinnosťou sa používajú vo väčšine prípadov na vysoko tlakových hydraulických systémoch, kde je požiadavka na jemnú filtráciu. Ich nevýhodou je ich cena a pomerne vysoký tlakový spád pri zanesení. Filtre z nízkou absolútnou účinnosťou a vysokou nominálnou sa používajú v menej náročných tlakových systémoch, sú to predovšetkým stredne a nízko tlakové (ako mazanie, regulácia a obrábanie apod. )